چرا به آموزش تغذیه نیاز دارم؟

چرا به آموزش تغذیه نیاز دارم؟

۱۰۰۰ روز اول زندگی، زمان طلایی رشد و تکامل یک کودک است که فرصتی تکرار نشدنی برای تمام طول عمر یک انسان به حساب می آید.

۱۰۰۰ روز اول زندگی شامل دوره زمانی بین اولین روز بارداری تا پایان ۲ سالگی کودک است. این زمان، یک فرصت طلایی برای تضمین سلامتی در طول عمر محسوب می شود. به همین جهت تغذیه مناسب در این دوران نقش حیاتی دارد.

به دلیل رشد و نمو بسیار سریع در ۱۰۰۰ روز اول زندگی، کودک نیازهای تغذیه ای ویژه ای در هر مرحله از این دوران ( بارداری، شیردهی. تغذیه کمکی، نوپایی ) را دارد. بنابراین تامین و تهیه تغذیه مناسب برای کودک در تمام این دوران، اهمیت بسیار زیادی دارد.

در دوران بارداری، مادر با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مناسب و مصرف مکمل های تجویز شده زیر نظر پزشک متخصص،نیازهای جنین در حال رشد را به و خوبی تامین خواهد کرد.

چالش از جایی شروع خواهد شد که نوزاد متولد میشود و خودش نیاز به تغذیه مستقل دارد.

دوران شیردهی:

بی شک شیر مادر طبیعی ترین و بهترین تغذیه برای کودک است. مواد فوق العاده ای ( از جمله آنتی بادی ها، هورمون ها و آنتی اکسیدان ها و …) در شیر مادر وجود دارد که شیر مادر را از هر نظر نسبت به انواع دیگر شیر، منحصر به فرد میکند.

آگاهی و آموزش صحیح مادر، نقش موثری در تداوم شیری خواهد داشت.

شروع غذای کمکی کودک :

به منظور تامین نیاز های کودک در حال رشد، که روز به روز در حال تغییر است، باید از غذاهای کمکی مناسب استفاده شود. اگرچه شیر باید در این مدت غذای اصلی کودک در نظر گرفته شود، اما آشنایی او با بافت ها و طعم های جدید غذایی به دلیل ایجاد عادات غذایی سالم و تامین نیازهای بدن کودک اهمیت دارد.

بعد از پایان سال اول زندگی، در حالی که کودک باید از غذای سفره تغذیه شود، ولی نیاز کودک به انرژی و مواد مغذی کاملا با یک فرد بزرگسال متفاوت است.

میزان نیاز کودک به مواد مغذی بر اساس سن و جنس و میزان فعالیت او، حتی میتواند تا ۷ برابر یک فرد بزرگسال باشد. از طرفی هم حجم معده ی کودک، بسیار کمتر از یک فرد بالغ است، بنابراین هر قاشق غذای کودک، باید حاوی مواد مغذی بیشتری باشد.

جالب است که بدانید در این دوران طلایی، هر روز یک گرم به وزن مغز کودک اضافه میشود و تقریبا ۴ برابر وزن اولیه اش، وزن خواهد گرفت.

نکته قابل توجه این است که تغذیه نادرست در این دوران، احتمال ابتلای کودک به بیماری هایی مانند چاقی، کوتاهی قد، دیابت، آلرژی و … را افزایش می دهد.

لطفا امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.