راهکارهای افزایش شیر مادر

راهکارهای افزایش شیر مادر

بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی، تغذیه نوزاد باید تا شش ماه اول به صورت انحصاری با شیر مادر باشد. غذاهای جامد می توانند از شش ماهگی به تدریج به برنامه غذایی نوزاد اضافه شوند. در کنار مصرف غذاهای جامد، شیردهی به نوزاد باید تا دو سالگی ادامه پیدا کند.
شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است، زیرا حاوی مقادیر کافی و متعادلی از انواع مواد غذایی و ترکیبات زیست فعال است که رشد و نمو مطلوب نوزاد را تضمین می کند.
ترکیبات زیست فعال موجود در شیر مادر ترکیبات طبیعی با فعالیت بیولوژیکی هستند که ارزش تغذیه ای نیز دارند مانند انواع پادتن ها، هورمون ها و …
شیر مادر به واسطه داشتن این مواد، تنها غذایی است که سیستم ایمنی و فلور طبیعی دستگاه گوارش نوزاد را به بهترین شکل تقویت کرده و از او در برابر بیماری ها محافظت می کند.
با توجه به اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر، دغدغه بسیاری از مادران در دوره شیردهی این است که بتوانند شیر کافی برای تغذیه کودکشان داشته باشند؛ در ادامه چند راهکار عملی برای افزایش شیر مادر ارائه میشود:
. اجازه دهید نوزاد سینه تان را بمکد؛ حتی اگر می دانید شیرتان کافی نیست. زیرا مکیدن سینه سلول های عصبی را تحریک می کند و پیام افزایش شیر مادر را به مغز می فرستد.
. هنگام شیر دادن نوزاد را در موقعیتی نگه دارید که بتواند به خوبی پستان را در دهان بگیرد و شیر را بمکد. شیر باید از پستان ها خارج شود تا دوباره بدن شیر تولید کند.
. دوش آب گرم یا قرار دادن یه حوله گرم روی پستان ها ۱۵ دقیقه قبل از شیرهی به جریان یافتن شیر کمک میکند.
. تا زمانی که سینه شیر کافی تولید نمیکند، در هر نوبت شیردهی، نوزاد باید از هر دو پستان شیر بنوشد.
. هنگام شیر دادن آرام باشید و نفس های عمیق بکشید. با این کار شیر راحت تر به جریان می افتد.
آخرین و مهم ترین مورد برای افزایش شیر مادر، رژیم غذایی مادر است. مایعات کافی به همراه مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، منابع پروتئین و کلسیم مانند گوشت، آب قلم و آجیل، جو، لبنیات و ….
در صورت داشتن منع مصرف برخی از مواد غذایی به دلیل آلرژی و …. حتما از مکمل های مناسب برای دوران شیردهی استفاده کنید.

لطفا امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.