غذا برای کودک زیر 1 سال چی خوبه؟

معرفی برنامه کامل غذا برای کودک زیر 1 سال

معرفی برنامه کامل غذا برای کودک زیر 1 سال یکی از دغدغه های مادران برای  رشد نوزادان خود میباشد که میدانند این رشد وزنی و قدی فقط در صورت تغذیه مناسب اتفاق می افتد. اگر کودک نتواند مواد لازم غذایی را در زمان های مخصوص دریافت کند باعث اختلال در رشد کودک خواهد شد و بیماری های دیگر را به همراه خواهد آورد. از این رو سعی کردم در این مقاله برنامه کامل غذا برای کودک زیر 1 سال را معرفی کنم تا با اطلاع داشتن از دستور غذا برای کودک زیر 1 سال بتوانید دلهره و نگرانی از بابت رشد کودک را از خود دور کنید.

بهترین غذا برای کودک زیر 1 سال

آیا غذا برای کودک زیر 1 سال فقط شیر است؟ چه غذای کمکی میتواند بخورد که در رشد کودک تاثیر بگذارد و هم درست کردن آن سخت نباشد؟ در هر ماهی که قرار است رشد کند دقیقا چه چیز هایی میتواند بخورد؟ آیا گوشت، تخم مرغ، ماست، برنج و خیلی مواد غذایی دیگر را میتواند به عنوان تغذیه کمکی مصرف کند یا خیر؟ در این قسمت سعی کردم یک لیست غذایی از هر آنچه که نیاز است کودک در ماه های اول تا یکسالگی دریافت کند را به شما معرفی کنم تا کودک با خوردن این مواد غذایی به رشد قدی و وزنی کافی برسد و از هر گونه بیماری به دور باشد.

اگر هم دو دل هستید و نمیدانید چگونه بهترین برنامه غذایی را برای کودک زیر یک سال خود تهیه کنید میتوانید از مشاور تغذیه کودک کمک بگیرید تا شما مادران عزیز را در این مسیر همراهی کند. در نهایت شما باید بتوانید کودکان خود را که برای غذا خوردن آماده هستند و امکان دارد برای برخی کودکان این آمادگی خوردن از 4 ماهگی باشد با انواع غذا ها آشنا کنید و همچنین بتوانید یک روند صحیحی از غذا خوردن را تا آینده کودکان خود بسازید.

لیست غذایی مناسب برای کودکان 1 تا 12 ماهه

لیست غذا برای کودک زیر 1 سال از 1 تا 12 ماهگی

1- برنامه غذا برای کودک زیر 1 سال قبل از پایان 6 ماهگی

به هیچ عنوان تلاش نکنید تا قبل از 6 ماهگی به نوزاد خود غذای کمکی بدهید. کودک تا 6 ماهگی فقط توان خوردن شیر مادر یا شیر خشک را دارد. اگر کودک خوب غذا بخورد (شیر مادر یا شیر خشک بخورد) به سرعت میتواند رشد کند. همچنین باید بدانید در هفته اول میزان دقیقی از شیر دهی مشخص نمیباشد و اصولا هر 2 تا 3 ساعت باید به نوزاد شیر داد تا سیر شوند. تا 6 ماه اول اگر کودک خوب غذا بخورد میتواند روند افزایش وزن در هر هفته (حدود 150 تا 200 گرم) و افزایش قد تا حدود 2.5 سانتی متر در هر ماه را تجربه کند.

البته این را هم باید بدانید چون کودک دارد از شیر مادر تغذیه میکند ممکن است به یکسری غذاهایی که مادر میخورد آلرژی پیدا کند و کودک بعد از خوردن شیر عکس العملی در وی دیده شود. در این صورت حتما باید با پزشک خود در میان بگذارید. اگر هم به کودک خود شیر خشک میدهید و متوجه شده اید که کودک به شیر خشک هم آلرژی دارد میتوانید با مشورت پزشک خود از شیر خشک های ضد آلرژی استفاده کنید.

نکته: سعی نکنید در یک وعده مقدار زیادی شیر به کودک خود بدهید. سعی کنید تعداد وعده ها را زیاد کنید و حجم شیر را کم. همچنین فاصله شیر دادن به کودک نباید بیشتر از 3 ساعت طول بکشد.

اگر کودک شما در هر هفته وزنی بیشتر از حد متعادل پیدا کرد باید بدانید که کودک شما در سال های آینده با مشکل چاقی روبرو میشود و نباید خوشحال شوید. بنابراین میزان شیر دادن زیاد به کودک علاوه بر اینکه باعث آزار دادن معده کودک شما میشود میتواند کودک تان را به مشکل چاقی نزدیک تر کند.

اگر نمیدانید که چه زمانی، بهترین وقت تغذیه تکمیلی برای کودکتان است، چه چیزی باید بپزید و چگونه درست کنید به شما دوره جامع تغذیه کمکی شیرخوار را معرفی میکنم که مختص کودکان 4 تا 11 ماهه است که دارای 4 فایل تصویری به همراه یک فایل پی دی اف می باشد. در این فایل ها همه چیز به شما مادران عزیز به طور کامل آموزش داده میشود که میتوانید به طور تضمینی برای رشد استاندار قد و وزن کودک خود تلاش کنید. اکنون تا انتهای مقاله برای معرفی برنامه کامل غذا برای کودک زیر 1 سال همراه من باشید.

2- برنامه غذا برای کودک زیر 1 سال در 7 ماهگی

اگر کودک تا به این سن بتواند خوب رشد کند رفتار ها و مهارت های کودم در این ماه نمایان خواهد شد به عوان مثال میتوانند در هفت ماهگی به راحتی بدون کمک کسی بنشینند، غذا را به راحتی ببلعند و حتی سینه خیز راه بروند. غذای کودک هفت ماهه باتوجه به ذائقه کودک میتواند از 2 قاش کوچک (مرباخوری) فرنی با آرد برنج به همراه شیر مادر درست شده باشد شروع شود. ممکن است نوزاد در روزهای اول غذا خورد بعد از پایان 6 ماهگی غذا را به بیرون از دهان هول دهد و نخورد که این طبیعی است، اما در روزهای آتی باید تعداد قاشق ها را کمی افزایش دهید.

میتوانید بر اساس ذائقه نوزاد به فرنی، موز یا سیب له شده اضافه کنید. برای دادن غذای کمکی و تکمیلی به کودک خود تا 3 بار در روز این کار را انجام دهید تا کودک بتواند مهارت غذا خوردن را کم کم یاد بگیرد. تا به اینجا در هفته اول هفت ماهگی قرار دارید. در هفته دوم از 7 ماهگی شما میتوانید به کودک خود سوپ سبزیجات شامل برنج، هویج، جعفری و گشنیز بدهید سپس از بعد یکی دو روز دیگر میتواند از ماهیچه در سوپ نوزاد خود استفاده کنید البته توجه داشته باشید غذا را از صافی رد کنید که کودک بتواند راحت غذا را ببلعد.

دیگر بستگی به خودتان دارد که بخواهید در سوپ سیب زمینی، کرفس، لوبیا سبز یا نخود فرنگی برای تنوع اضافه کنید تا کودکتان نوش جان کند.
زمانی که دارید به آخر ماه 7 ماهگی نزدیک میشوید میتوانید از گوشت مرغ نیز برای تغذیه کودک زیر یکسال خود دو بار در هفته استفاده کنید. پیشنهاد میشود از کره یا روغن زیتون و آب لیمو ترش هم برای استفاده در سوپ استفاده کنید. از زدن ادویه به غذا هم نترسید زیرا کودک زمانی که از شیر استفاده میکند موادی که مادر برای تغذیه استفاده میکند در شیر کودک هم وجود خواهد داشت. اما بیش از حد استفاده نکنید.

3- برنامه غذا برای کودک زیر 1 سال در 8 ماهگی

در ماه هشتم دستور غذا برای کودک زیر یک سال بدین گونه است که میتوانید سوپ غلیظ تری از گوشت، سبزیجات، سیبزمینی و کدو و حریره بادام، آب جوش سرد شده و ماست را در ماه هشتم به صورت 5 بار در روز به کودک خود بدهید. زرده تخم مرغ پخته را میتوانید به اندازه بسیار کوچک که با شیر خود نرم کرده اید به کودک بخورانید و هر روز به مقدار آن اضافه کنید. در مدت 10 روز میتوانید یک زرده کامل تخم مرغ را هر یک روز درمیان به کودک خود بدهید. یا آن را نصف کنید و هر روز یک نصف زرده تخم مرغ به کودک خود بدهید.

در مقاله فواید تخم مرغ در رژیم کودک به طور کامل در باره مواد مغذی تخم مرغ و فواید سفیده و زرده آن صحبت کردیم. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد افزودن تخم مرغ به رژیم غذایی کودکان بدست آورید پیشنهاد میکنیم مقاله نام برده را مطالعه کنید

همچنین اگر کودکتان به زرده تخم مرغ علاقه ندارد میتوانید آن را در سوپ رنده کنید. توجه داشته باشید حتما زرده تخم مرغ کاملا پخته باشد و عسلی یا نیم رو نباشد. اگر در این سن کودک یبوست گرفت میتوانید از روغن زیتون، سوپ جو و بلغور یا رشته فرنگی و پوره هایی مانند پوره میوه گلابی یا هلو، پوره آلو یا طالبی استفاده کنید.
همچنین در برنامه غذایی کودک زیر یک سال در 8 ماهگی میتوانید از پوره میوه هایی مثل پوره موز، پوره انبه و سیب و زردآلو هم استفاده کنید و به کودکتان بدهید.

4- برنامه غذا برای کودک زیر 1 سال در 9 ماهگی

تا به اینجا شیر نباید فراموش شود و بدانید غذای اصلی کودک هنوز شیر است. اما باید تعداد وعده ها و میان وعده ها را برای حفظ وزن رعایت کرد. سعی کنید غذا را در بشقابی بریزید که خود کودک سعی کند آن غذا را بخورد. البته کاملا مراقب باشید تا مقدار زیادی از غذا را به یکباره وارد دهان خود نکند تا منجر به خفگی نشود.

در 9 ماهگی میتوانید انواع لوبیا و حبوبات مثل عدس، ماش، نخود فرنگی، لوبیا قرمز و سفید را به سوپ کودک اضافه کنید. البته این کار را به صورت متوالی انجام دهید و همه چیز را باهم به کودک ندهید. یک روز یک چیز را اضافه کنید و روز دیگر حبوبات دیگر را بیافزایید.

5- برنامه غذا برای کودک زیر 1 سال در 10 تا 12 ماهگی

در این زمان دندان کودک رشد خواهد کرد بطوریکه تا 12 ماهگی دارای 6 دندان خواهد بود. در این صورت او میتواند غذا را بجود و تکه هایی از غذا را بکند و وارد دهان کند. در این زمان میتوانید به او در زمان های صبحانه یا عصرانه شیر پاستوریزه جوشیده شده(خیلی کم شیر بدهید یا از یک لیوان کوچک شروع کنید) به همراه تکه ای کیک بدهید. اگر این شیر را دوست نداشت میتوانید با موز یا عسل مخلوط کنید و به کودک خود بدهید.

اگر کودک تمایل داشت میتوانید کم کم به او سفیده تخم مرغ، پوره سیزمینی نرم شده با کره به مقدار کم در عصرانه و ماکارونی با گوشت چرخ شده به کودک خود بدهید. برای میوه هم میتوانید از میوه هایی نرم مانند گلابی، موز، سیب و هلو استفاده کنید.

جمع بندی:

در این معرفی برنامه کامل غذا برای کودک زیر 1 سال گفتم که چه مواد غذایی میتواند در رشد قدی و وزنی کودکتان موثر باشد و چگونه میتوانید این کار را انجام دهید. یا لیست غذا برای کودک زیر 1 سال در ماه های اول تا 12 ماهگی چه چیزهایی میباشد. در این مقاله به جواب تمام سوال های خود میرسید.

در ضمن در پیج اینستاگرام شکوفه غلامی نکات آموزشی بیشتری در مورد تغذیه ومراقبت کودک آورده شده است که در زیر به برخی از آن ها اشاره میکنم. اگر مایل بودید اطلاعات بیشتری در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک خود به طور اصولی کسب کنید به پیج اینستاگرام شکوفه غلامی سر بزنید.

  • بهترین زمان برای از میکس گرفتن غذای کودکتان چه زمانیست؟
  • چه عوامل تغذیه ای میتوانند در دندان درآوردن کودتان موثر باشد؟
  • چگونه به کودک خود گردو بدهید؟
  • کدام شیر برای کودکتان مفید است شیر کم چرب یا شیر پرچرب؟
  • و بسیاری موارد این چنین که ممکن است سوال شما باشد.
امتیاز دهید بهpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =