قوانین تغذیه سالم برای کودک

قوانین تغذیه سالم برای کودک با مشاور تغذیه کودک

چیزی که خیلی واضح است تغذیه سالم میتواند به طور یقین برای رشد و نمو کودک تاثیرگذار باشد. چه رشد جسمی کودک و چه رشد از نظر روانی. زمانی که کودک بتواند تمام مواد غذایی مورد نیاز را از تمام گروه های غذایی به صورت درست و به اندازه دریافت کند هیچ نگرانی بابت رشد کودک برای هیچ مادری وجود نخواهد داشت. از این رو اگر نمیدانید که چه مواد غذایی مناسب رشد کودک شماست یک مشاور تغذیه کودک میتواند به شما در مسیر درست تغذیه سالم کودک کمک کند. تا انتهای مقاله با آکادمی فرزندپروی شکوفه غلامی همراه باشید.

قوانین تغذیه سالم برای کودک دلپسند شما

باید بدانید به هر کودک لاغر و کم وزن نباید کودک ناسالم گفت. چرا که امکان دارد این کودکان با فعالیت های فیزیکی و رژیم غذایی متعادلی که دارند لاغر بنظر بیایند در حالی که کاملا طبیعی و سالم هستند. اما زمانی هست که کودک به طور ناگهانی لاغر(سوء تغذیه) یا چاق شده که باید به متخصص تغذیه کودکان یا مشاور تغذیه کودک مراجعه کرد تا دلیل اصلی این اختلال آشکار شود و با دانشی که یک مشاور تغذیه کودک دارد بشود سلامت رشد کودک را تضمین کرد.

مشاور تغذیه کودک کسی است که میداند کمبود چه مواد غذایی میتواند سبب اختلالات مختلف در بدن کودک شود و همچنین میداند که باید چیکار کند تا کودک را با تغذیه و رژیم غذایی سالم به رشد منطقی در محدوده سنی کودک برساند. درواقع یک متخصص تغذیه یا مشاور تغذیه کودک با ایجاد عادات غذایی مناسب برای کودک با والدین کودک همکاری میکند. یا اگر کودک به بیماری هایی مثل دیابت، کولیت، حساسیت و … برای اینکه از عود شدن بیماری جلوگیری شود باید از یک رژیم غذایی مناسب کودک استفاده کرد که نیاز به تخصص مشاور تغذیه کودک دارد.

قوانین رژیم غذایی کودک قبل از تولد تا نوجوانی

قوانین تغذیه سالم برای کودک قبل از تولد تا نوجوانی
قوانین تغذیه سالم برای کودک قبل از تولد تا نوجوانی

کسی که به شما مشاوره تغذیه کودک میدهد باید درمورد قوانین رژیم غذایی کودک قبل از تولد تا نوجوانی دانش کافی داشته باشد که یک مادر باردار برای بدنیا آوردن نوزاد سالم باید از چه مواد غذایی مناسب استفاده کند یا اینکه جنین تا قبل از به دنیا آمدن در اثر ناآگاهی و کمبود یکسری مواد غذایی دچار مشکلات ناراحت کننده نشود. این مشاوره هم به قبل از بارداری مربوط میشود هم حین بارداری و هم بعد از بارداری. کودکی که بتواند اصلی ترین مواد غذایی را برای رشد سالم دریافت کند آینده قوی و سالمی در انتظارش خواهد بود

قوانین تغذیه سالم برای کودک قبل از بارداری

اگر قصد دارید نوزاد تازه به دنیا آمده شما از شرایط سلامتی خوبی برخوردار باشد باید در سنین 18 سالگی خود به بالا تغذیه سالمی دریافت کرده باشید تا بتوانید این سلامتی را به نوزاد خود انتقال دهید و کودکی با وزن مناسب بدنیا بیاورید. بنابراین آینده غذایی کودک شما به گذشته غذایی شما قبل از بارداری برمیگردد پس در این مورد دقت کنید و با یک رژیم غذایی مناسب تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن را دریافت کنید.

قوانین تغذیه سالم برای کودک حین بارداری

اما باید بدانید همانقدر که تغذیه سالم مادر قبل از بارداری مهم است، به همان میزان و بلکه بیشتر باید در حین بارداری این رژیم غذایی رعایت شود. زمانی که رشد جنین دارد اتفاق می افتد و استخوان کودک دارد شکل میگیرد اگر مواد غذایی مناسب از بدن مادر به بدن نوزاد منتقل نشود میتواند خسارات جبران ناپذیری را برای کودک ایجاد کند. مشاور تغذیه کودک به شما کمک میکند که چه میزان از مواد غذایی، ویتامین، مواد معدنی، کربوهیدرات و … برای رشد کودک شما لازم است.

قوانین تغذیه سالم برای کودک در زمان شیر دهی 1 الی 6 ماهگی

بهترین غذا برای کودک شیر مادر است. اگر شیر مادر تمام مواد مغذی لازم برای کودک را داشته باشد نیاز به هیچ مکملی ندارد. بنابراین اصلی ترین زمان شیر دهی از یک ماهگی تا 6 ماهگی کودک است.

قوانین تغذیه سالم برای کودک از 6 الی 2 سالگی

زمان استفاده از غذاهای کمکی در کنار شیر مادر است. برای رشد اعصاب و مغز کودک استفاده از مواد غذایی دارای آهن، زینک و چربی های مفید مثل سبزیجات، گوشت پیشنهاد میشود.

قوانین تغذیه سالم برای کودک از دو سالگی تا پیش دبستانی و بالاتر

سعی کنین غذاهای دارای نشاسته زیاد مثل سیبزمینی سرخ کرده، تنقلات چیپس و پفک به دفعات زیاد به کودک ندهید. (چیپس و پفک نه به کودک توصیه میشود نه به بزرگسال). بجای این موارد میتوانید به کودکتان غذاهای دارای فیبر بدهید. غلات سبوس دار، انواع میوه و سبزی و حبوبات، مواد لبنی و دارای کلسیم.

قوانین تغذیه سالم برای کودک از 9 سالگی تا نوجوانی

باید سعی شود در هر شرایط کودک نسبت به دریافت کالری مورد نیاز احتیاط کند و با قند و چربی مصنوعی موجود در غذاهای مختلف به سمت چاقی پیش نرود. اگر در کنار خود از یک مشاور تغذیه کودک کمک بگیرید میتوانید بهترین رژیم تغذیه کودک خود را از بچگی تا بزرگسالی داشته باشید.

علت و رفع کمبود وزن در کودکان با متخصص تغذیه کودک

اگر کودک از الگوی رشد پیروی نکرده باشد و به حد نساب رشد نرسیده باشد یک جای کار میلنگد. یکی از این موارد میتواند عدم تطابق وزن با سن و قد کودک با استاندارهای جهانی باشد. کمبود وزن میتواند بر اثر استرس، عدم علاقه به غذای مورد نظر، بی اشتهایی، ژنتیکی، فعالیت سوخت و سازی بیش از حد، نخوردن غذای کافی، عوارض جانبی برخی از دارو ها، پرکاری تیروئید و موارد دیگر باشد.پیدا کردن دلیل اصلی کمبود وزن برای یک مشاور تغذیه کودک بسیار اهمیت دارد تا بداند با چه ترفندی نسبت به رفع کمبود وزن کودک و بی اشتهایی اقدام کند تا کودک با تغذیه مناسب بتواند به رشد جسمی و روانی درست برسد.

بیشتر بخوانید: چرا به آموزش تغذیه نیاز دارم؟

چه زمانی باید از مشاور تغذیه کودک کمک بگیریم؟

چه زمانی باید از مشاور تغذیه کودک کمک بگیریم؟

عدم آگاهی از ارزش غذایی مناسب برای کودک میتواند با رشد نامناسب کودک رابطه مستقیمی داشته باشد. اینکه ندانید چرا کودکتان لاغر یا چاق شده است؟ چرا غذا نمیخورد؟ چیکار کنید که اشتها کودکتان برگردد و به خوردن غذا علاقه نشان دهد؟ چقدر باید لبنیات مصرف کند؟ گوشت در ماه به چه میزان لازم است؟ علی رقم داشتن تیروئید چه رژیم غذایی برای کودک مناسب است؟ باردارم و نمیدانم چه چیزی بخورم و نخورم تا به رشد کودکم آسیبی نزند؟ لیست غذا یا برنامه غذایی برای کودک خود میخواهم، چرا کودکم کم تحرک شده است؟

و اینگونه سوال ها که ممکن است برای هر مادری پیش بیاید کمک گرفتن از یک مشاور تغذیه کودکان که به تمام موارد بالا تسلط دارد پیشنهاد میشود.
من شکوفه غلامی با بیش از 12 سال تجربه کاری، پرستار نوزادان و مشاور در زمینه مراقبت های مادر و نوزاد هستم. اگر هر سوالی در زمینه برنامه تغذیه ای کودک خود دارید میتوانید از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید. اگر مایلید میتوانید پست های آموزشی رایگان مربوط به تغذیه مادر و کودک را در اینستاگرام شکوفه غلامی ببینید.

امتیاز دهید بهpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =